Snowboardová vázání

je nedílnou součástí snowboardového vybavení. Jeho hlavní funkcí je propojení boty se snowboardem a její přichycení. To by však bylo málo a proto jsou snowboardová vázání vybavena různými technologiemi, pro ochranu nohou na nerovném terénu, pro maximální přenos energie z oblouku do oblouku a pak technologie, které jsou uzpůsobeny na různé styly ježdění. 

Vázání na snowboard

Při výběru vázání na snowboard je důležité zvážit, jak jste schopní snowboardisté a jakou disciplínu chcete jezdit.

Snowboardová vázání pro začátečníky

Pokud se snowboardingem začínáte, je lepší vybírat vázání měkčí, která odpouštějí více chyb a pro začínající snowboardisty jsou přirozenější. Výrobce většinou uvádí, jak je vázání měkké, nebo tvrdé (softer – responsive) na stupnicích. Např. značka Burton má stupnici od 1 do 10 (1 nejměkčí, 10 nejtvrdší. V tom to případě doporučujeme vázání s tvrdostí max. 3.

Např. dámské snowboardové vázání Burton Citizen, nebo pánské vázání na snowboard Burton Custom.

Freestyle vázání na snowboard

Freestylová vázání jsou ta, která se používají převážně ve snowparku a na různých překážkách při jibbingu. Freestylová vázání jsou podobná těm pro začátečníky. Mají měkčí konstrukce, která povoluje protahování triků a je vstřícná na railech a boxech. Vybírají se do tvrdosti  4. Většina freestyle vázání krásně povozí i na upravených svazích.

Např. dámské vázání na snowboard Burton Stiletto, nebo pánské vázání Burton Freestyle.

Universální snowboardová vázání

Tato vázání jsou jednoznačně nejprodávanější druhy. Je to díky jejich universálnímu využití při jakékoli disciplíně, kdekoliv v horách. Jejich konstrukce jsou uzpůsobeny jakémukoliv terénu, ať už jezdíte po upravených sjezdovkách, skáčete ve snowparku, jezdíte na railech, nebo proplouváte čerstvým prašanem. Universální vázání na snowboard mají tvrdost 4 – 8.

Např. pánské vázání Burton Cartel, nebo dámské vázání na snowboard Burton Lexa.

Freeride vázáni na snowboard

Tato vázání mají největší odezvu, takže jsou maximálně využívána při freeridu, na sjezdovce pak přesně a maximálně pomáhají při přechodu z oblouku do oblouku. Jsou vhodná např. také jako vázání na boardercross.

Např. dámské vázání Burton Escapade, nebo pánské vázání na snowboard Burton Genesis.

Při koupi vázání na snowboard, je důležité, mít s sebou snowboardové boty (nebo alespoň jednu), abyste vyzkoušeli, zda-li bota do vázání zapadne. Nejideálnější je nakupovat boty a vázání od jedné značky.